poniedziałek, 21 marca 2011

Grecja - sielankowa kolebka cywilizacji

Grecja - hasło z podręczników historii? W antycznych dekoracjac znajdziesz tam mnóstwo słońca i życia. Na pewno nie będzie to wizyta w muzeum.
Grecja
Grecja, chyba niezależnie od poziomu oczytania, kojarzy się z początkami cywilizacji. Tam ma swoje źródła nasza kultura i ciężko o tym zapomnieć decydując się na wizytę w tym kraju. Oczywiście nie oznacza to, iż wybieramy się na wycieczkę do muzeum. Nobliwe antyczne ruiny wyrastają w słonecznej krainie zamieszkanej przez lud beztroski i gościnny.
Wielkim bogactwem Grecji jest to, że oferuje nam mnóstwo historii, a jednocześnie walory śródziemnomorskiego kurortu. Zajmuje bardzo zróżnicowaną geograficznie krainę. Już chociażby sam fakt, że dzieli się na część kontynentalną (południe Półwyspu Bałkańskiego) oraz wyspiarską (Morze Egejskie, Jońskie i Śródziemnomorskie) gwarantuje bogactwo krajobrazu. Napotkamy tu na skaliste szczyty, piaszczyste plaże, na równiny wypełnione bogatą roślinnością, na gaje oliwne, pomarańczowe oraz na winnice (warto skosztować wytwarzanego w nich wina!).
Kuchnia grecka jest dostosowana do tutejszego klimatu. Sporo jest prostych, lekkostrawnych potraw, które nie obciążają zbytnio żołądka i pozwalają cieszyć się energią oraz lekkością. Ze zdziwieniem odkryjesz, iż na świeżym powietrzu, pośród pięknego krajobrazu tego zakątka globu, cudem kulinarnym wydaje się jedzenie chociażby takie jak chleb z oliwą. Rzecz jasna oliwa jest najwyższej jakości, a chleb to lokalny wypiek. Taki posiłek koniecznie wzbogacić należy warzywami, które także pochodzą z miejscowych hodowli.
W Grecji znajdziesz mnóstwo zabytków. Także tych dobrze znanych z lekcji historii. Są to np. świątynia Ateny oraz świątynia Zeusa, obydwie zlokalizowane w stolicy, czyli w Atenach. Wszędzie rzucają się w oczy charakterystyczne, jasne budynki z wapienia. W Mykonos trafisz na olśniewające bielą fasad miasto, w którym łatwo się zagubić – budowano je tak, aby było zagadką dla piratów. Dlatego wygląda jak labirynt.
Ludność tej krainy jest przyjazna i gościnna. Ceny są zróżnicowane. W turystycznych zagłębiach miejscowi oczywiście nauczyli się korzystać z napływu turystów. Łatwo więc zostać przysłowiowo „złupionym”. Jednak jeżeli się dobrze poszuka i potarguje, ceny nie odbiegają od naszych rodzimych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz